Strony warte odwiedzenia

Informacje, wydarzenia

 

Wieś MiłostowoObchody 800-lecia Miłostowa


W dniu 18 sierpnia 2018 roku odbyły się uroczystości 800-lecia wsi Miłostowo. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem JE ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w kościele w Miłostowie. Po mszy św. uczestnicy przeszli pod budynek "dawnej" szkoły. Tu odbyło się poświęcenie kamienia i pamiątkowej tablicy przesz ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, a odsłonięcia tablicy dokonali pani sołtys Awana Przybył i wójt Gminy Kwilcz pan Stanisław Mannek. W dalszej części uroczystości nastąpił przemarsz na boisko szkolne. Na boisku szkolnym odbyły się główne uroczystości 800-lecia Miłostowa.
Podczas uroczystości na biosku szkolnym prezentowałem historię wsi Miłostowo zawartej w mojej książce. Później byłem przewodnikiem wycieczki po Miłostowie.


A oto galeria zdjęć wykonana w dniu 18 sierpnia 2018 roku podczas uroczystości.

Przemarsz z kościoła pod tablicę

Poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Uroczystości na boisku szkolnym

Wystawa "Skarby mieszkańców Miłostowa"

Wycieczka przez wieś Miłostowo******************************************************************************************
Początki wsi Miłostowo sięgają początków XII wieku - 1218 rok. Przypuszcza się, że to nawet 1170 rok. Wieś o zabudowie szeregowej, tzw. "Szeregówka". W 1791 roku mieszkańcy stali się właścicielami swoich gospodarstw na prawie olęderskim. W okresie międzywojennym Miłostowo liczyło 543 mieszkańców, 80 rodzin, w tym 10 polskich.

Tu w Miłostowie urodził się Heinz Helmchen, ojciec Martina Helmchena, znanego pianisty niemieckiego.Martin Helmchen 1 Martin Helmchen 2

Wiosenny spacer w Miłostowie


Książka o Miłostowie pt. "Miłostowo najstarsza wieś w powiecie międzychodzkim"

Książka została wydana w 2012 roku w wyniku 14 miesięcznej pracy. Opisałem w niej historię wsi od 1218 roku do dnia dzisiejszego. W tak krótkim czasie nie można było zebrać wszystkich materiałów.


Miłostowo w najstraszych fotografiach
Fotograf miłostowski pan Kretschmer


Zdjęcie szkolne. Nauczyciele: pan Antoni Juś i pan Seweryn Płócienniczak


Przedstawienie około 1950/51 (od lewej): Edward Wojtkowiak, Jaonna Napierała, z brodą-Ryszard Formuszewicz, Henryk Odoliński, Edward Dachtera, Joanna Loba, Marian Wróbel, Arkadiusz Sokołowski.


Na pierwszym planie dzieci: Gunter Helmchen, Gisela Helmchen i Heinz Helmchen. Zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z roku 1944.


Rodzina Krzyżanów, lata 20-ste XX wieku. Dziadkowie Władysława Kaczmarka i ich dzieci. Zdjęcie udostępnione przez pana Władysława Kaczmarka


Rodzina Krzyżanów, lata 20-ste XX wieku. Dziadkowie Władysława Kaczmarka i ich dzieci. Zdjęcie udostępnione przez pana Władysława Kaczmarka